Diode: TVS; 0.6kW; 21.05V; 20.5A; unidirectional; ±5%; DO214AA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SZ1SMB18AT3G
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: SZ1SMB18AT3G
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 0.6kW; 21.05V; 20.5A; unidirectional; ±5%; DO214AA
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AA |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 18V |
| Max. forward impulse current | 20.5A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 21.05V |
| Leakage current | 5µA |