Diode: TVS; 0.6kW; 42.1V; 10.3A; unidirectional; ±5%; DO214AA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SZ1SMB36AT3G-1
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: SZ1SMB36AT3G
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 0.6kW; 42.1V; 10.3A; unidirectional; ±5%; DO214AA
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AA |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 36V |
| Max. forward impulse current | 10.3A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 42.1V |
| Leakage current | 5µA |