Diode: TVS; 1.5kW; 99.2V; 10.9A; unidirectional; ±5%; DO214AB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SZ1SMC85AT3G
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: SZ1SMC85AT3G
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; 99.2V; 10.9A; unidirectional; ±5%; DO214AB
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 85V |
| Max. forward impulse current | 10.9A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 99.2V |
| Leakage current | 5µA |