Tape: sealing; W: 25mm; L: 3m; D: 0.5mm; black; silicone; max.200°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SZ2503
Manufacturer: HPX
Manufacturer code: SZ2503
Product downloads
Specification for Tape: sealing; W: 25mm; L: 3m; D: 0.5mm; black; silicone; max.200°C
| Operating temperature | max. 200°C |
| Colour | black |
| Width | 25mm |
| Length | 3m |
| Thickness | 500µm |
| Dielectric strength | 8kV, 16kV/mm |
| Tape application | electrical insulation, sealing |
| Type of tape | sealing |
| Tape material | silicone |
| Elongation at rupture | 300% |