SZR-MY2-X1-DC24V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
8.0
Product code:
SZR-MY2-X1-DC24V
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: SZR-MY2-X1-DC24V
Specification for SZR-MY2-X1-DC24V
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -25...75°C |
| Leads | for soldering |
| Number of pins | 8 |
| Contact material | silver |
| Body dimensions | 21.5x28x36mm |
| Current rating | 5A |
| Coil resistance | 650Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 5A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 20ms |
| Release time | 20ms |