Enclosure: junction box; X: 150mm; Y: 190mm; Z: 94mm; IP66
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T 160 HD LGR
Manufacturer: OBO BETTERMANN
Manufacturer code: T 160 HD LGR
Product downloads
Specification for Enclosure: junction box; X: 150mm; Y: 190mm; Z: 94mm; IP66
| IP rating | IP66 |
| Enclosure material | polycarbonate, polypropylene |
| Type of enclosure | junction box |
| Resistance to | UV rays |
| Version | with membrane cable glands |
| Dimension Y | 190mm |
| Body colour | light grey |
| Dimension X | 150mm |
| Dimension Z | 94mm |
| Kit contents | DIN rail |
| Cover colour | light grey |
| Mechanical impact resistance | IK10 |
| Enclosure description | 12 x gland |