Potentiometer: shaft; single turn; 20kΩ; 200mW; THT; 6mm; metal
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T-21AHM0607203A2020
Manufacturer: PIHER
Manufacturer code: T-21AHM0607203A2020
Product downloads
Specification for Potentiometer: shaft; single turn; 20kΩ; 200mW; THT; 6mm; metal
| Mounting | THT |
| Power | 200mW |
| Resistance | 20kΩ |
| Body material | metal |
| Max. operating voltage | 500V DC |
| Shaft length | 50mm |
| Shaft diameter | 6mm |
| Shaft surface | smooth |
| Thread length | 9mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | carbon |
| Characteristics | linear |
| Potentiometer features | mono |
| Poles number | 1 |