Enclosure: junction box; X: 201mm; Y: 285mm; Z: 137mm; IP66
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T 350 OE HD TR
Manufacturer: OBO BETTERMANN
Manufacturer code: T 350 OE HD TR
Product downloads
Specification for Enclosure: junction box; X: 201mm; Y: 285mm; Z: 137mm; IP66
| IP rating | IP66 |
| Enclosure material | polycarbonate, polypropylene |
| Type of enclosure | junction box |
| Resistance to | UV rays |
| Dimension Y | 285mm |
| Body colour | light grey |
| Dimension X | 201mm |
| Dimension Z | 137mm |
| Kit contents | DIN rail |
| Cover colour | transparent |
| Mechanical impact resistance | IK10 |