Enclosure: junction box; X: 90mm; Y: 90mm; Z: 52mm; polypropylene
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T 40 RO-LGR
Manufacturer: OBO BETTERMANN
Manufacturer code: T 40 RO-LGR
Product downloads
Specification for Enclosure: junction box; X: 90mm; Y: 90mm; Z: 52mm; polypropylene
| IP rating | IP55 |
| Enclosure material | polypropylene |
| Type of enclosure | junction box |
| Version | with membrane cable glands |
| Dimension Y | 90mm |
| Body colour | light grey |
| Dimension X | 90mm |
| Dimension Z | 52mm |
| Cover colour | red |
| Mechanical impact resistance | IK07 |
| Enclosure description | 7 x gland |