Enclosure: junction box; X: 114mm; Y: 114mm; Z: 57mm; polypropylene
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T 60 KL
Manufacturer: OBO BETTERMANN
Manufacturer code: T 60 KL
Product downloads
Specification for Enclosure: junction box; X: 114mm; Y: 114mm; Z: 57mm; polypropylene
| IP rating | IP66 |
| Enclosure material | polypropylene |
| Type of enclosure | junction box |
| Resistance to | UV rays |
| Version | with membrane cable glands |
| Dimension Y | 114mm |
| Body colour | light grey |
| Dimension X | 114mm |
| Dimension Z | 57mm |
| Kit contents | screw terminals |
| Cover colour | light grey |
| Mechanical impact resistance | IK08 |
| Enclosure description | 7 x gland |