Contact; male; copper alloy; tinned; 24AWG÷22AWG; crimped; 3A; 2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
30.0
Product code:
T-DS1062-02-PC600
Manufacturer: CONNFLY
Manufacturer code: T-DS1062-02-PC600
Product downloads
Specification for Contact; male; copper alloy; tinned; 24AWG÷22AWG; crimped; 3A; 2mm
| Contacts pitch | 2mm |
| Electrical mounting | crimped |
| Connector | contact |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | automotive |
| Contact material | copper alloy |
| Current rating | 3A |
| Max. voltage | 100V |