Switch: foot; Stabl.pos: 1; NC + NO; 3A/250VAC; IP65; Colour: yellow
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T0-PPKS11BX10
Manufacturer: EMAS
Manufacturer code: T0-PPKS11BX10
Product downloads
Specification for Switch: foot; Stabl.pos: 1; NC + NO; 3A/250VAC; IP65; Colour: yellow
| Operating temperature | -5...60°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | foot |
| Switches features | with foot protection cover |
| Colour | yellow |
| Enclosure material | plastic |
| Body dimensions | 136x152x240mm |
| Contacts configuration | NC + NO |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Stable positions number | 1 |