Timing belt; T10; W: 25mm; H: 4.5mm; Lw: 840mm; Tooth height: 2.5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T10 840 2577ZA
Manufacturer: OPTIBELT
Manufacturer code: T10 840 2577ZA
Product downloads
Specification for Timing belt; T10; W: 25mm; H: 4.5mm; Lw: 840mm; Tooth height: 2.5mm
| Operating temperature | -30...80°C |
| Material | polyurethane |
| Version | maintenance-free, with steel wire cord |
| Type of mounting element | timing belt |
| Kind of profile | T10 |
| Belt width | 25mm |
| Belt height | 4.5mm |
| Tooth pitch | 10mm |
| Number of teeth | 84 |
| Nominal length | 840mm |
| Tooth height | 2.5mm |