Triac
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T1635-800G-TR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: T1635-800G-TR
Product downloads
Specification for Triac
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 16A |
| Gate current | 35mA |
| Max. forward impulse current | 160A |
| Max operating temperature | 125°C |