Triac
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T1635T-8T
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: T1635T-8T
Product downloads
Specification for Triac
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 16A |
| Gate current | 35mA |
| Max operating temperature | 150°C |