Potentiometer: shaft; single turn; 2.5kΩ; 200mW; THT; 4mm; metal
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T16SH-M04N252A2020MTA
Manufacturer: PIHER
Manufacturer code: T16SH-M04N252A2020MTA
Product downloads
Specification for Potentiometer: shaft; single turn; 2.5kΩ; 200mW; THT; 4mm; metal
| Mounting | THT |
| Power | 200mW |
| Resistance | 2.5kΩ |
| Body material | metal |
| Max. operating voltage | 250V DC |
| Shaft length | 30mm |
| Shaft diameter | 4mm |
| Shaft surface | smooth |
| Thread length | 5mm |
| L shaft length | 35mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | carbon |
| Characteristics | linear |
| Potentiometer features | mono |
| Poles number | 1 |