Timing belt; T2.5; W: 4mm; H: 1.3mm; Lw: 145mm; Tooth height: 0.7mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T2,5 145 477ZA
Manufacturer: OPTIBELT
Manufacturer code: T2,5 145 477ZA
Product downloads
Specification for Timing belt; T2.5; W: 4mm; H: 1.3mm; Lw: 145mm; Tooth height: 0.7mm
| Operating temperature | -30...80°C |
| Material | polyurethane |
| Version | maintenance-free, with steel wire cord |
| Type of mounting element | timing belt |
| Kind of profile | T2.5 |
| Belt width | 4mm |
| Belt height | 1.3mm |
| Tooth pitch | 2.5mm |
| Number of teeth | 58 |
| Nominal length | 145mm |
| Tooth height | 0.7mm |