Triac
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T2035H-6G
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: T2035H-6G
Product downloads
Specification for Triac
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | tube |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 20A |
| Gate current | 35mA |
| Features of semiconductor devices | high temperature |
| Max. forward impulse current | 210A |