Triac; 600V; 20A; 50mA; THT; tube; TO220AB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T2050H-6T
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: T2050H-6T
Product downloads
Specification for Triac; 600V; 20A; 50mA; THT; tube; TO220AB
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 20A |
| Gate current | 50mA |
| Features of semiconductor devices | high temperature |
| Max. forward impulse current | 210A |