Plug; M12; PIN: 8; male; A code-DeviceNet / CANopen; for cable
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T4111001081-000
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: T4111001081-000
Product downloads
Specification for Plug; M12; PIN: 8; male; A code-DeviceNet / CANopen; for cable
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for cable |
| Polarisation | A code - DeviceNet / CANopen |
| Type of connector | M12 |
| Number of pins | 8 |
| Current rating | 2A |
| Rated voltage | 30V |
| Cable external diameter | 4...6mm |
| Locking system | external thread, threaded joint |
| Connector variant | unshielded |
| Spatial orientation | straight |
| Gland thread | PG7 |