M12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
6.0
Product code:
T4143012121-000-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: T4143012121-000
Product downloads
Specification for M12
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for panel mounting |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | M12 |
| Number of pins | 12 |
| Body material | metal |
| Current rating | 1.5A |
| Rated voltage | 30V |
| Locking system | threaded joint |
| Connector variant | unshielded |
| Spatial orientation | straight |