Socket; M12; PIN: 5; female; A code-DeviceNet / CANopen; cables
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T4171110005-002
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: T4171110005-002
Product downloads
Specification for Socket; M12; PIN: 5; female; A code-DeviceNet / CANopen; cables
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Electrical mounting | cables |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for panel mounting, front side nut |
| Polarisation | A code - DeviceNet / CANopen |
| Type of connector | M12 |
| Number of pins | 5 |
| Fastening thread | PG9 |
| Current rating | 4A |
| Rated voltage | 60V |
| Locking system | internal thread, threaded joint |
| Spatial orientation | straight |