Wire: coaxial; stranded; OFC; PVC; black; 100m
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T42 PVC
Manufacturer: TASKER
Manufacturer code: T42 PVC
Product downloads
Specification for Wire: coaxial; stranded; OFC; PVC; black; 100m
| Operating temperature | -15...70°C |
| Core structure | stranded |
| Kind of core | OFC |
| Number of cores | 1 |
| Resistance to | chemical resistance, most of oils, UV rays, water |
| Wire insulation material | PVC |
| Wave impedance | 75Ω |
| Cable external diameter | 7.1mm |
| Insulation colour | black |
| Cable application | digital video broadcasting, HD-SDI |
| Type of wire | coaxial |
| Shield structure | tinned copper braid |
| CPR standard | no classification |