Capacitor: tantalum; 15uF; 35VDC; SMD; Case: C; 2312; ±10%; -55÷125°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T491C156K035AT
Manufacturer: KEMET
Manufacturer code: T491C156K035AT
Product downloads
Specification for Capacitor: tantalum; 15uF; 35VDC; SMD; Case: C; 2312; ±10%; -55÷125°C
| Mounting | SMD |
| Case | C |
| Operating voltage | 35V DC |
| Case - inch | 2312 |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 15µF |
| Case - mm | 6032 |
| Type of capacitor | tantalum |
| Max operating temperature | 125°C |