Timing belt; T5; W: 20mm; H: 2.2mm; Lw: 325mm; Tooth height: 1.2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T5 325 2077ZA
Manufacturer: OPTIBELT
Manufacturer code: T5 325 2077ZA
Product downloads
Specification for Timing belt; T5; W: 20mm; H: 2.2mm; Lw: 325mm; Tooth height: 1.2mm
| Operating temperature | -30...80°C |
| Material | polyurethane |
| Version | maintenance-free, with steel wire cord |
| Type of mounting element | timing belt |
| Kind of profile | T5 |
| Belt width | 20mm |
| Belt height | 2.2mm |
| Tooth pitch | 5mm |
| Number of teeth | 65 |
| Nominal length | 325mm |
| Tooth height | 1.2mm |