Tester: electrical; LCD,with a backlit; VAC: 1÷1000V; VDC: 1÷1000V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T6-1000PRO/EU
Manufacturer: FLUKE
Manufacturer code: T6-1000PRO/EU
Product downloads
Specification for Tester: electrical; LCD,with a backlit; VAC: 1÷1000V; VDC: 1÷1000V
| IP rating | IP52 |
| Resistance to | fall from 3m height |
| Body dimensions | 61.1x259.3x43.8mm |
| Kind of display used | LCD |
| Producer guarantee (months) | 24 |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010 |
| Optional equipment | crocodile clip FLK-AC220, crocodile clip FLK-AC285 |
| Measuring instrument features | autoranging, HOLD function |
| Standard equipment | crocodile clips FLK-AC285, holster FLK-HT-6, test leads |
| Type of tester | electrical |
| Continuity test | acoustic indication |
| Weight with battery | 499g |
| True effective value measurement | True RMS |