Stud thyristor; 1.2kV; 200A; 150mA; Package: bulk; TO209AB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T62-200-12
Manufacturer: KUBARA LAMINA
Manufacturer code: T62-200-12
Product downloads
Specification for Stud thyristor; 1.2kV; 200A; 150mA; Package: bulk; TO209AB
| Mounting | screw |
| Case | TO209AB, TO93 |
| Kind of package | bulk |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 315A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 5kA |
| Load current | 200A |
| Turn-on time | 10µs |
| Fastening thread | M20x1,5 |