Triac; 800V; 6A; TO220FP; Igt: 35mA; Snubberless™
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T635T-8FP
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: T635T-8FP
Product downloads
Specification for Triac; 800V; 6A; TO220FP; Igt: 35mA; Snubberless™
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP |
| Kind of package | tube |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 6A |
| Gate current | 35mA |
| Technology | Snubberless™ |
| Max. forward impulse current | 47A |