Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/16VDC; SMT; none; 2.35N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
T6L-3KQR
Manufacturer: DIPTRONICS
Manufacturer code: T6L-3KQR
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/16VDC; SMT; none; 2.35N
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 0.05A / 16V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.35N |
| Button shape | round |
| Button height | 5mm |