Thyristor: stud; 2kV; Ifmax: 395A; 250A; Igt: 200mA; TO118,TO209AE
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T71-250-20
Manufacturer: KUBARA LAMINA
Manufacturer code: T71-250-20
Product downloads
Specification for Thyristor: stud; 2kV; Ifmax: 395A; 250A; Igt: 200mA; TO118,TO209AE
| Mounting | screw |
| Case | TO118, TO209AE |
| Kind of package | bulk |
| Max. off-state voltage | 2kV |
| Max. load current | 395A |
| Gate current | 200mA |
| Max. forward impulse current | 6.3kA |
| Load current | 250A |
| Turn-on time | 12µs |
| Fastening thread | M20x1,5 |