Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 1kΩ; 500mW; ±10%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T73XX102KT20
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: T73XX102KT20
Product downloads
Specification for Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 1kΩ; 500mW; ±10%
| Mounting | THT |
| Power | 500mW |
| Resistance | 1kΩ |
| Operating voltage | 250V |
| Operating temperature | -55...125°C |
| IP rating | IP67 |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 2.54x2.54mm |
| Kind of potentiometer | single turn, vertical |
| Type of potentiometer | mounting |
| Track material | cermet |
| Characteristics | linear |
| Mechanical rotation angle | 290 ±5° |
| Temperature coefficient | 100ppm/°C |
| Electrical rotation angle | 250 ±15° |
| Potentiometer features | clear scale reading |