Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 10A/250VAC; Toggle: round; 1.5kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T7A12A3B2H5R
Manufacturer: CANAL ELECTRONIC
Manufacturer code: T7A12A3B2H5R
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 10A/250VAC; Toggle: round; 1.5kV
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Panel cutout diameter | 12mm |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 200MΩ |
| Test voltage | 1.5kV |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator material | brass |
| Knob height | 17mm |
| Kind of toggle | round |