Triac
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T835H-6I
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: T835H-6I
Product downloads
Specification for Triac
| Mounting | THT |
| Case | TO220ABIns |
| Kind of package | tube |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 8A |
| Gate current | 35mA |
| Features of semiconductor devices | high temperature |
| Max. forward impulse current | 84A |