Potentiometer: mounting; multiturn; 1kΩ; 500mW; THT; ±10%; linear
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
T910W-1K
Manufacturer: SR PASSIVES
Manufacturer code: T910W-1K
Product downloads
Specification for Potentiometer: mounting; multiturn; 1kΩ; 500mW; THT; ±10%; linear
| Mounting | THT |
| Power | 500mW |
| Resistance | 1kΩ |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body dimensions | 10x9.5x4.8mm |
| Mechanical durability | 200cycles |
| Kind of potentiometer | multiturn |
| Type of potentiometer | mounting |
| Track material | cermet |
| Characteristics | linear |
| Temperature coefficient | 100ppm/°C |
| Control | vertical |
| Number of mechanical turns | 28 |