Potentiometer: mounting; multiturn; 2MΩ; 500mW; THT; ±10%; linear
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
T93YB205KT20
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: T93YB205KT20
Product downloads
Specification for Potentiometer: mounting; multiturn; 2MΩ; 500mW; THT; ±10%; linear
| Mounting | THT |
| Power | 500mW |
| Resistance | 2MΩ |
| Operating voltage | 250V |
| Operating temperature | -55...125°C |
| IP rating | IP67 |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 2.5x2.5mm |
| Body dimensions | 9.8x9.8x5mm |
| Kind of potentiometer | multiturn |
| Number of electrical turns | 19 ±2 |
| Type of potentiometer | mounting |
| Track material | cermet |
| Characteristics | linear |
| Temperature coefficient | 100ppm/°C |
| Number of mechanical turns | 22 ±5 |