T9GV5L14-5
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
40.0
Product code:
T9GV5L14-5-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: T9GV5L14-5
Specification for T9GV5L14-5
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Leads | for PCB |
| Height | 15.7mm |
| Current rating | 20A |
| Coil resistance | 28Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 30A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 15ms |