Switch: toggle; Pos: 2; SPST; OFF-ON; 3A/250VAC; Leads: leads 155mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TA-01A-A
Manufacturer: CANAL ELECTRONIC
Manufacturer code: TA-01A-A
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; SPST; OFF-ON; 3A/250VAC; Leads: leads 155mm
| Operating temperature | 0...65°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Panel cutout diameter | 12mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| Test voltage | 1kV |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator material | brass |
| Kind of toggle | round |