Oscilloscope probe; I AC: 2000A; I DC: 2000A; Len: 2m; BNC plug
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TA167
Manufacturer: Pico Technology
Manufacturer code: TA167
Product downloads
Specification for Oscilloscope probe; I AC: 2000A; I DC: 2000A; Len: 2m; BNC plug
| Operating temperature | 0...50°C |
| Cable length | 2m |
| Output signal | 1mV/1A, 10mV/1A |
| Conform to the norm | EN 61010 |
| Cable/adapter structure | BNC plug |
| Pollution degree | 2 |
| Type of test accessories | AC/DC current clamp adapter |
| Max. diameter of measured cable | 32mm |
| Measurement | AC current, DC current |