Cable; USB 3.1; USB C socket,USB C plug; 0.5m; black; 5Gbps; PVC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TABHD
Manufacturer: VENTION
Manufacturer code: TABHD
Product downloads
Specification for Cable; USB 3.1; USB C socket,USB C plug; 0.5m; black; 5Gbps; PVC
| Power | 60W |
| Max. operating current | 3A |
| Kind of core | Cu, tinned |
| Version | USB 3.1 |
| Wire insulation material | PVC |
| Cable length | 500mm |
| Transmission rate | 5Gbps |
| Cable external diameter | 4.2mm |
| Type of connection cable | USB - USB |
| Cable/adapter structure | USB C plug, USB C socket |
| Insulation colour | black |
| Shield structure | aluminium foil |