Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.6N
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
4000.0
Product code:
TACTM-24N-REEL
Manufacturer: NINIGI
Manufacturer code: TACTM-24N-REEL
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.6N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 5x12.4mm |
| Soldering temperature | 260°C / 5 s |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 4.3mm |