Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.6N
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
TACTM-64N-F-R
Manufacturer: NINIGI
Manufacturer code: TACTM-64N-F-R
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.6N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 4.5x9mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Number of pieces on reel | 1000pcs. |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 4.3mm |