Specification for Wire: AV; Outside insul.material: PVC; OFC; dark blue; 3; stranded
| Operating temperature | -15...70°C |
| Core structure | stranded |
| Kind of core | OFC |
| Number of cores | 3 |
| Wire insulation material | PVC |
| Wave impedance | 75Ω |
| Insulation colour | dark blue |
| Cable application | RGB transmission |
| Type of wire | AV |
| Shield structure | aluminium foil, braid made of copper wires |
| Cable outside dimensions | 5.5x16.3mm |
| CPR standard | no classification |