IC: audio amplifier
Multiples:
90.0
Minimum quantity:
90.0
Product code:
TAS5630BPHD-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TAS5630BPHD
Specification for IC: audio amplifier
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Integrated circuit features | stereo, thermal protection |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 2 |
| Impedance | 4Ω |
| Amplifier class | D |
| Output power | 300W |