IC: audio amplifier
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
TAS5715PHPR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TAS5715PHPR
Specification for IC: audio amplifier
| Mounting | SMD |
| Case | HTQFP48 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Integrated circuit features | thermal protection, volume control |
| Operating temperature | 0...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Impedance | 8Ω |
| Amplifier class | D |
| Output power | 25W |