Tape: fixing; W: 9mm; L: 25m; Thk: 0.25mm; rubber; black
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TAŚMA 003 9MM/25M CZARNA, TKANINOWA
Manufacturer: SCAPA
Manufacturer code: TAŚMA 003 9MM/25M CZARNA, TKANINOWA
Product downloads
Specification for Tape: fixing; W: 9mm; L: 25m; Thk: 0.25mm; rubber; black
| Operating temperature | -30...105°C |
| Colour | black |
| Width | 9mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 250µm |
| Tape application | bundling |
| Tape material | rayon |
| Conform to the norm | 2000/53/EC (ELV) |
| Max ambient temperature | 105°C |
| Kind of adhesive | rubber |
| Tape features | does not contain halogens, do not contain heavy metals, self-extinguishing |
| Adhesion to steel | 2N/cm |
| Elongation at rupture | 8% |
| Tensile strength | 65N/cm |