Tape: self-amalgamating; black; 25mm; L: 10m; Thk: 0.75mm; -40÷100°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TASMA 2517 25MM/10M CZARNA
Manufacturer: SCAPA
Manufacturer code: TASMA 2517 25MM/10M CZARNA
Product downloads
Specification for Tape: self-amalgamating; black; 25mm; L: 10m; Thk: 0.75mm; -40÷100°C
| Operating temperature | -40...100°C |
| Colour | black |
| Resistance to | moisture, ozone, water immersion |
| Width | 25mm |
| Length | 10m |
| Thickness | 0.75mm |
| Dielectric strength | 42kV/mm |
| Tape application | electrical insulation, join and repair of power cables up to 69kV, protection from moisture, sealing |
| Type of tape | self-amalgamating |
| Tape material | ethylene-propylene rubber |
| Elongation at rupture | 900% |
| Resistivity | 10TΩm |