Tape: self-amalgamating; black; 19mm; L: 3.5m; Thk: 0.75mm; 550%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TASMA 2547 19MM/3.5M CZARNA
Manufacturer: SCAPA
Manufacturer code: TASMA 2547 19MM/3.5M CZARNA
Product downloads
Specification for Tape: self-amalgamating; black; 19mm; L: 3.5m; Thk: 0.75mm; 550%
| Operating temperature | -40...100°C |
| Colour | black |
| Resistance to | ozone, UV rays, water |
| Width | 19mm |
| Length | 3.5m |
| Thickness | 0.75mm |
| Dielectric strength | 44kV/mm |
| Tape application | connecting and sealing thermal insulation and wires, electrical insulation, join and repair of power cables up to 69kV, sealing |
| Type of tape | self-amalgamating |
| Tape material | ethylene-propylene rubber |
| Resistivity | 10TΩm |