Tape: duct; W: 48mm; L: 50m; Thk: 0.14mm; silver; rubber; -10÷75°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TAŚMA 3159 48MM/50M SREBRNA TKANINOWA
Manufacturer: SCAPA
Manufacturer code: TAŚMA 3159 48MM/50M SREBRNA TKANINOWA
Product downloads
Specification for Tape: duct; W: 48mm; L: 50m; Thk: 0.14mm; silver; rubber; -10÷75°C
| Operating temperature | -10...75°C |
| Colour | silver |
| Resistance to | water |
| Width | 48mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.14mm |
| Tape application | general purpose, masking, packing, repairs, sealing |
| Type of tape | duct |
| Tape material | polyethylene coated cloth |
| Kind of adhesive | rubber |
| Tape features | bent or bolted does not lose its properties, can be broken using your hand, good adhesion to uneven surfaces, good tensile strength, high mechanical strength |
| Adhesion to steel | 4N/cm |
| Tensile strength | 35N/cm |