Tape: duct; W: 50mm; L: 50m; Thk: 0.23mm; black; rubber; -20÷75°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TAŚMA 3163 50MM/50M CZARNA TKANINOWA
Manufacturer: SCAPA
Manufacturer code: TAŚMA 3163 50MM/50M CZARNA TKANINOWA
Product downloads
Specification for Tape: duct; W: 50mm; L: 50m; Thk: 0.23mm; black; rubber; -20÷75°C
| Operating temperature | -20...75°C |
| Colour | black |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.23mm |
| Tape application | general purpose, masking, packing, repairs, sealing |
| Type of tape | duct |
| Tape material | polyethylene coated cloth |
| Kind of adhesive | rubber |
| Tape features | bent or bolted does not lose its properties, can be broken using your hand, good adhesion to uneven surfaces, good tensile strength, high mechanical strength |
| Adhesion to steel | 5N/cm |
| Tensile strength | 40N/cm |