Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; ON-OFF-ON; 16A/250VAC; Toggle: round
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TB3-AB11-1
Manufacturer: CANAL ELECTRONIC
Manufacturer code: TB3-AB11-1
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; ON-OFF-ON; 16A/250VAC; Toggle: round
| IP rating | IP68 |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Panel cutout diameter | 12mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 50MΩ |
| Test voltage | 1.5kV |
| Contacts configuration | DP3T |
| DC contacts rating @R | 16A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Actuator material | brass |
| Knob height | 17mm |
| Kind of toggle | round |